У Српском црквеном музеју у Сентандреји отворена изложба „Мат(р)ица за два века“
У Српском црквеном музеју у Сентандреји, у петак 29. маја 2026. године свечано је отворена изложба „Мат(р)ица за два века“, аутора др Данила Вуксановића, приређена у оквиру обележавања великог јубилеја – 200 година од оснивања Матице српске, најстарије српске наулне, књижевне и културне установе.
Изложба представља јединствен сусрет културног наслеђа и савременог уметничког израза. Полазећи од оригиналних штампарских клишеа који се чувају у фонду Галерије Матице српске, Данило Вуксановић је кроз различите технике савременог ликовног стваралаштва изнова протумачио поједине од најзначајнијих визуелних симбола историје Матице српске. Уз савремене радове аутора, посетиоци имају прилику да виде и оригиналне клишее, као и дигиталне репродукције уметничких дела која су послужила као инспирација за њихов настанак.
Изложба је настала као део програмских активности Галерије Матице српске поводом двовековног јубилеја Матице српске и заснована је на ауторовој докторској изложби реализованој 2020. године у Галерији Матице српске.
Циљ пројекта јесте обнављање меморије најупечатљивијих симбола Матице српске кроз савремени визуелни језик, како би се широј јавности на приступачан и занимљив начин приближила сложена културна и уметничка историја ове значајне установе. Изложба истовремено показује да традиција није затворена у прошлости, већ да представља неисцрпан извор инспирације за нова тумачења и савремене стваралачке поступке.
Свечаност је благословио и поздравним словом отворио Његово Високопреосвештенство Митрополит будимски г. Лукијан.
Поздрављајући присутне, међу којима су били представници државних, културних и научних институција Србије и Мађарске, дипломатског кора, српских организација у Мађарској, свештенство и бројни љубитељи уметности, Митрополит је говорио о значају културе и уметности као трајних сведока духовног живота једног народа.
„Постоје народи који су оставили трага у историји силом. И постоје народи који су трајали захваљујући духу. Сила припада времену. Дух припада вечности“, нагласио је Митрополит Лукијан.
Говорећи о улози културе у очувању националног идентитета, Високопреосвећени је подсетио да је српски народ кроз историју често остајао без државних оквира, али никада није остајао без духовности и културе, које су га одржале и сачувале кроз векове. Посебно је истакао значај сарадње духовних и културних институција, јер „вера без лепоте лако постаје хладна, а уметност без духовности често остаје без дубине“, нагласивши да се тек у сусрету истине, лепоте и смисла открива пуноћа човековог постојања.
О значају изложбе и њеном представљању у Српском црквеном музеју говорио је др Коста Вуковић, кустос и руководилац музеја. Он је подсетио да Српски црквени музеј у Сентандреји, поред своје основне мисије очувања драгоценог духовног и културног наслеђа Срба у Мађарској, све више постаје простор у којем се традиција сусреће са савременим уметничким изразом. Према његовим речима, управо такви програми доприносе да музеј остане живо место културног дијалога и сусрета различитих генерација и публике.
Присутнима се обратила и др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске, која је говорила о значају великог јубилеја Матице српске и месту које Галерија заузима у оквиру њене културне мисије. Она је подсетила да је Матица српска током два века окупљала најзначајније ствараоце, чувала језик, писмо и културно памћење српског народа, док Галерија Матице српске већ више од једног и по века брине о највреднијим делима српске ликовне уметности.
Управница Галерије нагласила је да изложба Данила Вуксановића представља пример успешног повезивања културног наслеђа и савремене уметничке праксе, што је један од важних праваца деловања Галерије Матице српске последњих година. Посебно је истакла да је изложба део ширег програма обележавања двовековног јубилеја Матице српске, чији је циљ да богатство њеног наслеђа буде представљено новим генерацијама и публици ван граница Србије.
Отварање изложбе у Сентандреји представља и наставак плодне сарадње Епархије будимске и Галерије Матице српске, две институције које већ годинама заједнички доприносе очувању и представљању српске духовне и културне баштине. Повезане заједничким историјским наслеђем и свешћу о значају културе за очување националног идентитета, ове установе кроз бројне пројекте, изложбе, научне скупове и културне програме граде мостове између прошлости и садашњости, Србије и српске заједнице у Мађарској. Изложба „Мат(р)ица за два века“ зато није само део прославе великог јубилеја Матице српске, већ и сведочанство живог партнерства институција које препознају да се културно наслеђе најбоље чува онда када се непрестано изнова тумачи, представља и приближава савременом човеку.
Господин Балаж Тотмајор, посланик у Парламенту Мађарске, изразио је задовољство што се овакви културни догађаји организују у Сентандреји, граду који вековима представља место сусрета народа, вера и култура. Он је захвалио Митрополиту Лукијану и Епархији будимској на гостопримству, као и на отворености за сарадњу која доприноси јачању културних веза између Срба и Мађара и очувању српског идентитета у Мађарској.
Изложбу је свечано отворила председница Аутономне Покрајине Војводине Маја Гојковић.
У свом обраћању она је истакла да је увек посебно задовољство боравити у Сентандреји, месту од изузетног значаја за историју, духовност и културу српског народа, а нарочито данас када се у овом граду отвара изложба посвећена великом јубилеју Матице српске.
Председница Покрајинске владе нагласила је да изложба „Мат(р)ица за два века“ није само приказ аутентичног уметничког погледа на вредне историјске артефакте, већ и сведочанство дугог трајања српске културе и мудре визије оснивача Матице српске, који су препознали значај културе, образовања, уметности и духовности за будућност народа.
Говорећи о значају Галерије Матице српске, Маја Гојковић је истакла да ова установа не само да чува једну од најзначајнијих колекција српске уметности, већ својим савременим приступом успешно повезује прошлост и будућност, омогућавајући новим генерацијама да упознају и разумеју национално културно наслеђе.
„Култура и уметност нису украс једног друштва, већ његов темељ, његово памћење и његова трајност“, поручила је председница Покрајинске владе, честитајући велики јубилеј Матици српској и захваљујући организаторима што су кроз ову изложбу омогућили ново сагледавање богатства српске културне баштине.
Након обраћања, председница Покрајинске владе свечано је прогласила изложбу отвореном.
Изложба „Мат(р)ица за два века“ сведочи о живој и трајној вези између традиције и савременог стваралаштва, показујући да богато наслеђе Матице српске и данас представља снажан извор инспирације за нове генерације уметника. Посебан значај њеног представљања у Српском црквеном музеју у Сентандреји огледа се у чињеници да ова установа, чувајући драгоцену духовну и културну баштину српског народа у Мађарској, истовремено отвара простор за нове уметничке интерпретације и савремени културни дијалог.
Отварању изложбе присуствовали су др Драган Станић, председник Матице српске, Њ.Е. Александра Ђуровић, амбасадор Републике Србије, Њ.Е. Биљана Гутић Бјелица, амбасадор БиХ, г. Андрија Роцков, потпредседник Самоуправе Срба у Мађарској, г. Пера Ластић, директор Српског института као и други представници српских и мађарских културних институција.