Lukijan metropolita 40. évfordulója ünnepi koncert

2024.09.22. / 19:00
Vigadó, Budapest

Regisztráció email: episkop.budimski@gmail.com

 

Résztvevők – Újvidéki előadók, Szerbia:

Decsani Szent István Kórus

Orfelin énekstúdió

„Isidor Bajić” Ifjúsági Filharmonikusok

Vezénylő: Prof. Dr. Tamara Adamov

Szólista: Radoslava Vorgić, szoprán

MŰSOR: kórusos szakrális zene, szimfonikus darabok és táncok, részletek szerb, horvát, magyar és román zeneszerzők operáiból és oratóriumaiból.

 

A Decsani Szent István Kórust 1987-ben alapították Újvidék ifjúsági székesegyházi kórusaként. Ez az együttes rendszeresen énekelt ortodox templomokban, először Újvidéken, majd 2011-től a történelmi Sremski Karlovci városában, folytatva ezzel a régió szerb kórustársaságainak gazdag és hosszú hagyományát. A kórus gyakran nyilvános koncerteken is fellép, eredményei mind művészeti, mind oktatási-missziós területen felismerhetők. A repertoár a XIII. sz.-tól a kortárs zeneszerzőkig terjedő szakrális zenéből, szerb népdalfeldolgozásokból, valamint világi kóruszenéből áll különböző nyelveken.

15 CD-t és 4 kottagyűjteményt adott ki. A kórus négy CD-jét az USA-ban a Chicago Radio WFMT adta ki. A kórus számos koncerten és istentiszteleten lépett fel Európában, Oroszországban és Izraelben, valamint nemzetközi versenyeken és fesztiválokon is magas díjakat kapott. Ma a Decsani Szent István Kórust Szerbia egyik legjobb együtteseként ismerik el, amely szakrális zenére szakosodott, változatos repertoárral és egyedülálló érzékenységgel a kórushangzás iránt.

Az ORFELIN énekstúdió 2009-ben alakult professzionális oratóriumegyüttesként, azzal az ötlettel, hogy tematikus programokat adjon elő a nagy keresztény ünnepekre: karácsonyra és húsvétra. Az Orfelin célja, hogy megőrizze saját zenei örökségét, és ebből a célból egy különleges projektet hoztak létre és adtak elő számos alkalommal “Egy zenéből álló ember”, Kornelije Stanković, az első szerb műveltségű, Budán született zeneszerző életének és munkásságának szentelve. Èvek során Orfelin zenekart is alapított és az új korszak zenéjét adta hozzá repertoárjához.

A legfontosabb Orfelin-projektek közé tartozott: Bach Máté-passiójatörténelmileg megalapozott előadásban, Bach karácsonyi oratóriuma és számos kantáta, Händel, Mozart, Charpentier, Berlioz, Mendelssohn oratóriumművei, N. Rimsky Korsakov „Kitezs láthatatlan városának legendája” című operájának szerb premierje. Az együttes számos alkalommal fellépett Magyarországon és Ausztriában, valamint felvételeket készített szerb és külföldi rádió és TV számára.

Az „Isidor Bajić” Ifjúsági Filharmonikusokat 1958/59-ben alapították Újvidéken, főként az Isidor Bajić zeneiskola növendékeiből. Tevékenységét 1984-ben, majd 2017 – ben Tamara Adamov (Petijević) karmester művészeti vezetésével újraindították. A zenekar számos koncerten fellépett, és számos legmagasabb nemzetközi és nemzeti díjat nyert: első díj summa cum laude Neerpeltben (Belgium, 2017), első díj Pozsonyban (Szlovákia, 2023) és Laureate (vonószenekarra) a Szerbiai Zeneiskolák Országos Versenyén (2024).

További fontos projektek: Az Éneklő hidak nemzetközi kórusfesztivál megnyitója (2024) és a Sound Beams projekt az „Európa Kulturális Fővárosa – Újvidék 2022” keretében, ahol értelmi és testi fogyatékossággal élő gyermekek léptek fel a zenekarral együtt.

Dr. Tamara Adamov karmester, hegedűművész és tanár, az ortodox szakrális zene kutatója, valamint három kórus és két szimfonikus zenekar vezetője és művészeti vezetője. Ő vezényli a neves ortodox templomi kórust, a Dechani Szent István kórust és az Isidor Bajic Zeneiskola vegyes és leánykarát. Újraalapította az Ifjúsági Filharmonikusokat, és megalapította az Orfelin professzionális vokális-hangszeres oratóriumegyüttest. Munkásságának legrangosabb díjai: a legjobb karmesteri előadás a Young Prague versenyen (2006), a Jóakarat nagykövete cím Jeruzsálemben, a Zimriya fesztivál, a belgiumi Neerpeltben megrendezett Ifjúsági Zenekarok Nemzetközi Fesztiváljának Summa Cum Laude első díja, „Az év női előadója” (Musica Classica magazin) és számos magas nemzeti díj pedagógiai munkájáért. Számos liturgikus és kóruszenei kórusműhely előadója és karmestere volt az Egyesült Államokban, Kanadában, Olaszországban és Magyarországon. Ma a Szerb Kórusszövetség elnöke és az Európai Kórusszövetség elnökségének tagja, első szerb karmester ebben a magas pozícióban.

 

Radoslava Vorgić, szoprán

Tanulmányait az Újvidéki Zeneakadémián zenepedagógiából és énekhangból szerezte, Szerbiában Milica Stojadinović professzornál doktori tanulmányok fokozatot szerzett, mesterképzését koncert és operaéneklésből, valamint posztgraduális tanulmányait Claudia Eder professzornál végezte a Mainzi Johannes Gutenberg Egyetemen. Németországi tanulmányai alatt tagja volt a Mainzi Állami Operaház „Fiatal Együttesének”, ahol számos operaszerepet játszott Mozart, Händel, Britten, Scarlatti és Palavicino műveiben, valamint fellépett a Wiesbadeni Állami Színházban, Rudolfstadtban és Svájcban.

Szólókoncerteket adott Szerbiában, Németországban, Angliában és Olaszországban, valamint fellépett a New Trinity barokk együttessel, amellyel CD-t készített. Együttműködik Tamara Adamov karmesterrel és az Orfelin zenekarral és kórussal. Különösen szereti a barokk zenét, a német Lied és a pedagógiai munkát.